Marzy nam się lśniąca podłoga. W pokoju mamy zazwyczaj podłogi drewniane lub panele, w łazience i kuchni ceramiczne. Dowiedzmy się, jak je myć i konserwować, żeby pięknie wyglądały.

LŚNIĄCA PODŁOGA W KILKU KROKACH

DREWNO

Aby utrzymać w czystości drewniane podłogi lakierowane, należy je przecierać lekko wilgotną szmatką lub mopem. Do mycia wystarczy woda z amoniakiem. Takiej podłogi nie trzeba polerować. O wiele trudniej utrzymać w czystości drewno nielakierowane. Do takiego parkietu absolutnie nie wolno używać wody, bo drewno ściemnieje i popęka! Podłogi trzeba pastować, a po 30 – 40 minutach wypolerować do połysku. Zanim położymy nową warstwę pasty, usuńmy starą. Zrobimy to mieszaniną benzyny i terpentyny. Ślady po butach usuniemy szmatką zwilżoną spirytusem, natomiast po soku, mleku, śmietanie, piwie czy winie – wodą z płynem do mycia naczyń. Tłuste plamy, np. po czekoladzie, olejach, paście do butów, a także smugi po obcasach znikną, gdy je przetrzemy benzyną ekstrakcyjną, a po ołówku i atramencie – spirytusem. Plamy z krwi usuwajmy zimną wodą. Aby meble nie rysowały podłogi, przyklejmy do nich filcowe podkładki.

PANELE

Do mycia używajmy zwilżonego mopa lub ścierki. Aby uniknąć smug, do wiadra wody wlejmy pół szklanki octu. Myjmy podłogę zgodnie z kierunkiem ułożenia desek. Panele drewniane dodatkowo wypastujmy środkiem nabłyszczającym, który pogłębi kolor drewna. Spoiny możemy wypełnić specjalnym woskiem, który uszczelnia połączenia. Zabrudzenia „punktowe” usuwajmy gumką myszką.

POSADZKI CERAMICZNE

Są najłatwiejsze w pielęgnacji, bo brud nie wnika w nie, a utrzymuje się tylko na powierzchni. Podłogę myjmy wodą z dodatkiem płynu do naczyń i kilkoma kroplami środka nabłyszczającego. Tłuste zabrudzenia usuwajmy podgrzanym octem. Brudu w szczelinach pozbędziemy się twardą szczotką – bardzo dobra jest szczotka do zębów. Nałóżmy na nią odrobinę proszku do pieczenia, skropmy wodą i wycierajmy zabrudzenia. Do białych fug świetnie sprawdza się krem do golenia. Gdy posadzka jest bardzo brudna, wyszorujmy ją gorącą wodą z dodatkiem detergentu i amoniaku (1 łyżka amoniaku na 1 litr wody). Terakotę niewoskowaną myjmy letnią wodą z dodatkiem szarego mydła, natychmiast spłukujmy i wycierajmy do sucha niemechacącą się szmatką. Aby przywrócić terakocie kolor, po umyciu i osuszeniu wetrzyjmy w nią olej lniany i pozostawmy do wyschnięcia na 24 godziny. Matowa posadzka odzyska blask, gdy przetrzemy ją ściereczką irchową zwilżoną amoniakiem. Aby płytki były bardziej odporne na wilgoć oraz tworzenie się kamienia, w czyste wetrzyjmy wosk do konserwacji karoserii samochodowej.

LINOLEUM

Unikajmy produktów o właściwościach ściernych. Możemy zastosować szare mydło. Jeśli podłoga jest bardzo brudna, przed myciem wyszorujmy ją terpentyną. Czarne smugi usuniemy miękką gumką myszką. Przywrócimy kolor linoleum,gdy wyczyścimy je szmatką namoczoną w wodzie z dodatkiem jajka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.