Tak niewiele trzeba, by świąteczny stół wyglądał wyjątkowo i wiosennie. Choć minęła już Wielkanoc ja jednak postanowiłam powiedzieć, jak powinien wyglądać taki świąteczny stół. Może pomysły te wykorzystacie w przyszłym roku, kto wie.

Nie bez przyczyny święta Wielkiej Nocy powiązane są z przebudzeniem się wiosny. Radość ze Zmartwychwstania możemy bowiem pokazać pięknymi dekoracjami domu i stołu świątecznego.

Nic tak dobrze nie obrazuje zmieniającego się sezonu, jak pojawienie się świeżych kwiatów. Już tradycyjnie w wielu domach w wazonach znajdziemy w tym czasie żonkile i krokusy, bo one najczęściej kojarzą się z początkiem wiosny. Coraz częściej ozdobą wielkanocnego stołu stają się również hiacynty, białe żonkile lub błękitne. Pięknie prezentują się w kolorowych doniczkach, ale dobrze jest je zabezpieczyć przed rozsypywaniem się ziemi. Dobrym pomysłem jest także np. przesadzenie ich do ręcznie robionych doniczek z pisanek. Do kanionu świeżych ozdób wchodzą także małe klomby z rzeżuchą z figurką baranka w środku. Można też ozdobić zastawę przywiązanymi rafią małymi wiązkami bukszpanu lub bazi.

Na pewno w szkołach na zajęciach plastycznych dzieci przygotowują świąteczne dekoracje. Wykorzystaj je lub namów pociechy do stworzenia np. śmiesznych zajączków z uszkami z filcu przyklejonych do wydmuszek. Oczywiście jeśli już jesteśmy przy tym – malowanie pisanek to już rodzinna tradycja sama w sobie. Dobrze jest znaleźć czas na wspólne dekorowanie jajek, bo wtedy dzieci bardziej będą bardziej doceniać przygotowania do świąt. Poza tym to świetna zabawa! Najlepiej jeśli pozwolisz dzieciom na przygotowanie części ozdób – np. stroików w swoich pokojach lub koszyczków – doniczek z trawą, udekorowanych zajączkami, pisankami i kwiatami.

Natomiast do Ciebie będzie należało, by całość kompozycji stołu była nie tylko zgodna kolorystycznie, ale także sprawiała radość domownikom. Można to łatwo osiągnąć. Ważne są tu szczegóły, które na pewno spodobają się rodzinie. Chodzi o serwetki np. jednobarwne, kraciaste lub z delikatnym deseniem, które położysz na każdym talerzu. Warto do tego dodać jakąś niewielką ozdobę – kwiatek, gałązkę lub zajączka z cukru.

Co do obrusu, najczęściej jest on śnieżnobiały i używany tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie musisz zmieniać tej tradycji, ale niekiedy praktyczniej (plamy) jest położyć np. barwne podkładki. Może to być również długi pas kraciastego lub kolorowego materiału położony wzdłuż pośrodku stołu. Wtedy ustawione tam półmiski lub dodatki (np. ćwikła) nie zabrudzą przypadkowo uroczystego obrusu, a ożywi to stół i będzie wiosennie!

Powyższe inspiracje stołu wielkanocnego z całą pewnością przydadzą się do dekoracji owego stołu w przyszłą Wielkanoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.