Każdy dach posiada miejsca, które są bardziej podatne na powstawanie nieszczelności, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Trzeba uszczelnić je obróbkami blacharskimi oraz specjalistycznymi taśmami.

Co powoduje nieszczelności?

Nieszczelności w dachach powstają wskutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak śnieg czy obfite deszcze. Do przeciekania dachu może doprowadzić błąd dekarza – złe ułożenie pokrycia dachowego, uszkodzone folie dachowe, niewłaściwie uszczelnione włazy oraz okna dachowe.

Jak zlokalizować przeciek dachu?

Nieszczelności w dachu najszybciej można rozpoznać po zaobserwowaniu powstawania w domu pleśni czy nadmiernej wilgoci. Oczywiście to, że dany fragment sufitu jest mokry nie oznacza, że właśnie w tym miejscu powstała nieszczelność. Aby zlokalizować przeciek trzeba bardzo dokładnie obejrzeć pokrycie dachowe, najlepiej w tym celu wejść na strych i sprawdzać po kolei wszystkie kluczowe punkty tj. miejsca wokół kominów, okien połaciowych, załamań, połączeń. Najczęściej przecieki pojawiają się w okolicy komina, dlatego warto bardzo dokładnie sprawdzić to miejsce, jeżeli pojawia się problem. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być między innymi wyschnięty albo wykruszony uszczelniacz, w tej sytuacji wystarczy położyć jego nową warstwę.

Wybór dachu przy budowie

Jeżeli dopiero przymierzamy się do budowy domu, warto decydować się na dach, który będzie miał niskie ryzyko przeciekania, czyli taki o kącie nachylenia powyżej 30 stopni. Im bardziej stromy dach, tym mniejsze ryzyko, że będzie przeciekał.