Nie istnieje budynek, który posiadałby 100% szczelność i ochronę przed utratą ciepła. Ciepłe powietrze może z niego uciekać drzwiami, czy oknami i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Jednak, gdy rachunki za ogrzewanie zaczynają dramatycznie wzrastać, warto jest przyjrzeć się szczelności posiadanego budynku, ponieważ z całą pewnością nie jest to zjawisko w tak dużym stopniu naturalne.

Gdzie jest ciepło?

Miejscem na które powinno się głównie zwrócić uwagę jako punkt zapalny utraty ciepła to dach budynku. Przyjmuje się, że przez nieszczelny dach uciekać może nawet do 20% ciepła, co będzie bardzo dotkliwe w comiesięcznym budżecie.
Istnieje jednak kilka prostych i stosunkowo niedrogich metod, które pozwolą znacznie zwiększyć szczelność dachu, a tym samym zmniejszyć utratę ciepła przez dach.

Jak ocieplić dach?

Zmniejszenie utraty ciepła poprzez dach może być zrealizowane poprzez jego ocieplenie przy pomocy:

  • wełny mineralnej – jest to metoda zdecydowanie najpopularniejsza. Wełna jest materiałem, który jest lekki – nie obciążą konstrukcji dachu – a także niepalnym. Jednocześnie zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną oraz przepuszczalność pary wodnej
  • metody natryskowej – jest to metoda bardziej uzupełniająca do wełny mineralnej niż jej całkowity zamiennik. Używana jest w miejscach trudno dostępnych, gdzie położenie wełny było by niemożliwe.

Brak możliwości pokrycia nią całego poddasza wynika z tego, że jest ona mimo wszystko palna oraz stosunkowo ciężka. Powoduje to, że niewskazane jest jej używanie na całej powierzchni dachu.