Pierwszym krokiem do uporządkowania szafy jest… zrobienie bałaganu:) Wyjmij wszystkie rzeczy z szafy i od razu pozbądź się ubrań zbyt zniszczonych, które nie nadają się do noszenia. Na oddzielną kupkę odłóż ubranie zbyt małe, za duże, te w których nie chodzisz od dłuższego czasu. I nie wmawiaj sobie, że może kiedyś schudnę/ przytyję, bądź może będzie jeszcze okazja założyć daną rzecz. Jeżeli w ciągu roku nie nosiłaś danej pary butów czy ubrania zapewne już więcej ich nie założysz.

Po drugie- rzeczy, w których już nie chodzisz (te które nie są zbyt zniszczone) oddaj potrzebującym, bądź sprzedaj przez Internet. Możesz także podarować przyjaciółce, mamie czy siostrze. W ten sposób zyskasz więcej miejsca w szafie na nowe ubrania. Jeżeli jednak masz wątpliwości czy chcesz się rozstać z daną rzeczą, a jak wiadomo kobiety są bardzo sentymentalne- wówczas oznacz wieszak kolorową karteczką bądź tasiemką. Gdy założysz daną rzecz odklej kartkę/ zdejmij tasiemkę. Jeżeli jednak do następnych gruntownych porządków w szafie ani razu nie założysz ubrania, pozbądź się go. Nie ma sensu zajmować miejsca na bezużyteczne rzeczy.

Trzeci krok to układanie ubrań i organizacja szafy. Rzeczy pozasezonowe typu spodnie narciarskie, czapki, szaliki itp. ułóż na samej górze szafy, tak aby niepotrzebnie nie zajmowały miejsca. Przez najbliżej pół roku na pewno się nie przydadzą. Dobrze jest wydzielić strefy w szafie na rzeczy sportowe, do pracy, wieczorowe.  Łatwiej znajdziesz to czego szukasz jeżeli posortujesz ubrania według rodzaju: marynarki razem, spodnie razem, bluzki razem itd. Ważną kwestią są także wieszaki. Lniane oraz stuprocentowo bawełniane ubrania powinny wisieć na wieszakach drewnianych. Tak samo koszule. Spódnice na wieszakach z klamerkami, ubrania delikatne np. z jedwabiu na wieszakach obleczonych miękkim materiałem, uchroni to tkaninę przed zaciągnięciami. Niewskazane jest trzymanie ubrań w foliowych workach, które nie przepuszczają powietrza, tkaniny takie jak wełna czy jedwab muszą oddychać. Na koniec jeszcze zapachowa saszetka antymolowa i  gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.