Bez względu na to, czy kupujemy farbę, lakier czy emalię, każdy tego typu produkt powinien mieć na opakowaniu datę produkcji oraz datę ważności. Warto zwracać na takie rzeczy uwagę, bo jeżeli pomalujemy dach przeterminowaną farbą, konsekwencje mogą być poważne.

Co może się stać, po zastosowaniu przeterminowanej farby?

Data ważności to minimalny okres, w którym możemy bez obaw korzystać z farby. Jeżeli jest przeterminowana jest większe ryzyko, że ulegnie ona atakowi drobnoustrojów, to z kolei można powodować do powstawania pleśni i specyficznego zapachu. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o to, że farba się zepsuje, ale także o jej właściwości, normy przedmiotowe. Decydując się na skorzystanie z farby po terminie, nie można liczyć na zapewnienia widniejące na opakowaniu. Farba może okazać się nietrwała, może nie kryć powierzchni w odpowiedni sposób, mogą powstawać z czasem odpryski itp.

Po czym poznać, że farba nie nadaje się do użytku?

Po pierwsze oczywiście trzeba sprawdzać datę ważności, warto się również przyjrzeć farbie przed jej nałożeniem. Niekiedy może okazać się, że mimo tego, że nie jest przeterminowania, nie będzie nadawać się do użytku. Jeżeli zauważymy, że farba jest bardzo lepka, może oznaczać to, że właśnie zachodzą w niej jakieś procesy, które ją niszczą. Gdy jest zbyt rzadka również może wskazywać to na brak odpowiednich właściwości. Takich farb nie należy stosować, gdyż może okazać się, że w niedługim czasie malowanie będziemy musieli powtórzyć ponownie.