Meble ogrodowe są podstawowym wyposażeniem każdego ogrodu. Dzięki nim możliwe jest zarówno zwykłe leżakowanie pod chmurką, jak również spotkania towarzyskie ze znajomymi. Są nieodzownym elementem każdego ogrodu. Żeby jednak mogły służyć możliwie najdłużej, koniecznie trzeba o nie właściwie dbać np. poprzez przeprowadzanie ich regularnej impregnacji.

Czym jest impregnacja?

Impregnacja to inaczej mówiąc nasycenie lub wzmocnienie drewna poprzez pokrycie go specjalną substancja ochronną. Takie działanie powoduje, że drewno staje się znacznie mocniejsze i bardziej wytrzymalsze na negatywny wpływ czynników zewnętrznych np. zmiany temperatur, wilgoci, wiatru itd. Najlepsze dostępne na rynku impregnaty rozszerzają te ochronę również na zagrożenia biologiczne np. powstawanie różnego rodzaju pleśni i grzybów.

Czym ją wykonywać?

Do prawidłowej impregnacji drewnianych mebli ogrodowych najlepiej jest użyć:

  • lakieru – chroni drewno przed wilgocią i promieniami UV,
  • olejów – ich działanie polega na ochronie drewna przed wchłanianiem przez nie zbyt dużej ilości wilgoci,
  • lakierobejcy – powoduje, że powierzchnia drewna staje się ładna i błyszcząca, wraz z jednoczesnym uwypukleniem się na nim wszystkich słojów. Chroni zarówno przed wilgocią, jak również przez światłem UV,
  • profesjonalne impregnaty – zdecydowanie najlepsza, choć najdroższa forma ochrony drewnianych mebli ogrodowych. Tworzy powłokę która zarówno chroni przed wilgocią i światłem UV ale jednocześnie zabezpiecza drewna przed uszkodzeniami pochodzenia biologicznego np. przed pleśniami i grzybami. Najlepszy efekt uzyskuje się jednak po pokryciu mebla impregnatem, a następnie jeszcze lakierem lub lakierobejcą.