Styl industrialny powstał w Ameryce w pierwszej połowie XX wieku. Wtedy to zaczęto przerabiać stare pomieszczenia fabryczne na powierzchnie mieszkalne.

Jeżeli chcemy urządzić kuchnię w stylu industrialnym powinna być dość przestronna i przede wszystkim funkcjonalna. Charakterystyczne dla tego stylu są wysokie sufity, dużo wolnej przestrzeni, ograniczenie niepotrzebnych ozdób, meble stare bądź stylizowane na stare, oryginalne, duże okna bez firan czy zasłon.

Kolorystyka to wszelkiego rodzaju biele, szarości, kolory piaskowe. Chłodne barwy optycznie powiększają pomieszczenie. Często do palety barw także dodaje się kolor czarny.

Kolorystyka kuchni industrialnej

Materiały jakich używamy to metal, szkło, drewno, kamień, beton. Ściany często pozostają surowe. Wydobywa się z ich wnętrza cegłę, bądź nakłada na ścianę nową, tak aby wyglądała na leciwą. Cegła ociepla chłodne wnętrza. Na suficie można zamontować drewniane belki.

Ważnym elementem jest oświetlenie. Wielkie okna zapewniają dostateczną ilość światła dziennego, natomiast duże, oryginalne lampy nadają niepowtarzalny charakter.

Charakterystyczne lampy w stylu industrialnym

Nieosłonięte elementy instalacji, wystające rury itp. są także charakterystyczne dla tego stylu.

Częstym elementem są białe, proste kafle na kuchennych ścianach.

Drewniana podłoga nieco ociepli pomieszczenie.

Niewątpliwie styl industrialny nie jest dla każdego. Jeżeli preferujemy ciepłe i przytulne wnętrza to źle się będziemy czuli w chłodnym i surowym wnętrzu industrialnym.