Planujesz budowę swojego domu? Zamierzasz skorzystać z jednego z gotowych projektów lub udać się do projektanta, po stworzenie indywidualnego projektu domu? Jeśli tak, powinieneś dokładnie sprawdzić, jakie warunki zabudowy zostały przewidziane dla twojej parceli.

Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – co to takiego

Mając własną działkę, nie zawsze będziemy mogli na niej wybudować to co chcemy. Dlaczego? Ponieważ mogą zostać ustalone dla niej odgórne warunki zabudowy. Kto je ustala? Urząd gminy. Dlaczego tak ważne jest wystąpienie w wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy? Ponieważ znajdują się w nim szczegółowe informacje dotyczące tego, w jaki sposób mogą być projektowane i budowane nowe budynki. Czego możemy się dowiedzieć z takich warunków?

Linia zabudowy – określa odległość, w jakiej budynek może zostać wzniesiony od linii ogrodzenia, granicy działki lub drogi. Odległość ta ma służyć zachowaniu równej linii z pozostałymi domami. W przyszłości teren ten może zostać wykupiony przez gminę i wykorzystany na przykład na poszerzenie drogi lub budowę chodnika.

Maksymalna wysokość budynku – to bardzo ważny parametr, który określa wysokość budynku w najwyższym punkcie dachu. Budowanie wyższych obiektów niż sąsiednie, nie tylko może psuć krajobraz, ale również oznaczać poważne utrudnienia dla okolicznych mieszkańców – na przykład z powodu cienia, który jest rzucany na działki i domy.

Dopuszczalne materiały budowlane – w celu utrzymania spójności architektury na danym terenie, warunki zabudowy mogą określać, jakie materiały są dopuszczane do budowy domu. Dotyczy to w szczególności pokryć dachowych oraz elewacji.