Poszukując wymarzonej działki budowlanej, na której w przyszłości stanie nasz wymarzony dom, analizujemy dziesiątki różnych ofert i lokalizacji. Wiele z tych działek jest położonych w dużej odległości od pozostałych. Sprawia to, że są one dla nas jeszcze bardziej interesujące, a pokusa kupna silniejsza. Zanim jednak zdecydujesz się na to, aby zakupić działkę dla siebie i swojej rodziny, złóż wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dlaczego?

Warunki zabudowy dla działki

Zanim dokonasz transakcji kupna sprzedaży działki, powinieneś się upewnić, czy będzie mógł na niej powstać budynek mieszkalny, jakiego potrzebujesz. Niestety, nie zawsze jest to tak oczywiste, jak może się wydawać. Planując wybudowanie większego budynku, na przykład dwu lub trzy kondygnacyjnego, będzie mogło się to okazać nierealne. Dlaczego? Ponieważ warunki zabudowy dla tego terenu będą mogły przewidywać zabudowę znacznie niższą. O tym fakcie może nie wiedzieć nawet dotychczasowy właściciel działki lub może to przed tobą zataić, aby skłonić cię do zakupy.

Nie wpadnij w pułapkę

Wiele osób wpada nieświadomie w poważne problemy, kupując działkę, która mimo że ładnie położona, nie zapewnia takich warunków zabudowy, jakich można oczekiwać. Co wtedy można zrobić?

1 – zmodyfikować projekt budynku, dostosowując go do decyzji o warunkach zabudowy
2 – złożyć wniosek o zmianę warunków zabudowy, co niestety jest bardzo czasochłonne.

Uniknięciem tych problemów może być złożenie wniosku o warunki zabudowy, już na etapie podejmowania decyzji o zakupie działki. Wszystko co będziemy do tego celu potrzebować to numer działki, który można uzyskać z map kartograficznych online.