pustak glowne

Pustaki ceramiczne są bardzo popularnym materiałem do budowy ścian nośnych budynków. Architekci bardzo często projektują ściany nośne budynków zarówno jednorodzinnych jak i wielorodzinnych z pustaków ceramicznych ponieważ jest to materiał sprawdzony. Szczególnie w projektach gotowych, które z zasady powielają sprawdzone rozwiązania. Pustaki ceramiczne mogą pracować w zasadzie w każdych warunkach.

Ściany jednowarstwowe z pustaków ceramicznych z ceramiki poryzowanej mają grubość od 36.5 do 50 cm -jest to długość pustaka , które układa się w kierunku prostopadłym.  Jak sama nazwa wskazuje są one produkowane z ceramiki poryzowanej zatem są materiałem porowatym. Charakteryzują się dobrymi właściwościami cieplnymi. Stosuje się je bez dodatkowych materiałów termoizolacyjnych. Duże znaczenie w aspekcie izolacyjności ściany jako przegrody ma rodzaj zastosowanej zaprawy. W przypadku pustaków (i nie tylko) nie sama grubość ściany decyduje o jej parametrach cieplnych.

Do łączenia pustaków stosuje się zaprawy cementowe grubowarstwowe lub cienkie zaprawy klejowe. Te pierwsze są bardziej popularne  ponieważ łatwiej się z nich wykonuje spoiny przypadku nierównych powierzchni pustaków, należy jednak wiedzieć ,że zaprawy te pogarszają właściwości izolacyjne ściany. Pewnym kompromisem jest zastosowanie domieszki perlitu do zaprawy, która podniesie jej właściwości cieplne.

Spoiny układa się tylko w płaszczyznach poziomych. Styki pionowe pomiędzy elementami są typu pióro-wpust dzięki czemu szczelnie się zazębiają. Spoiny pionowe wykonuje się tylko w przypadku docinania elementów (nieuniknione na budowie).