Dywan wprowadza ciepło do wnętrza, podkreśla charakter, stanowi dopełnienie wystroju. Przy jego wyborze, poza walorami czysto- estetycznymi warto zwrócić uwagę także na inne kwestie. Jeżeli chcemy, aby w miarę niezmienionym stanie posłużył nam latami, to należy zwrócić uwagę, na materiał z jakiego jest wykonany.

Aczkolwiek- nie oszukujmy się- zawsze jakość przekłada się na cenę… Niemniej jednak przy zakupie dywany należy zwrócić uwagę na jego trwałość. Zależy ona od materiału z jakiego jest wykonany, a także od gęstości i wysokości runa. Im runo wyższe i gęstsze, tym jakość dywanu lepsza. Gęstość podaje się w ilości pęczków na metr kwadratowy (im więcej tym lepiej). Także waga  jest istotna. Dywany o dużej gramaturze charakteryzują się lepszą jakością.

Do wyboru mamy dywany z naturalnych włókien: wełna, jedwab, bawełna, wiskoza oraz z włókien sztucznych: polipropylen PP, akryl- PAN, poliamid- PA, heat- set- uszlachetniony polipropylen, a także ich mieszanki. Sposób tkania także przekłada się na jakość i cenę. Mamy do wyboru dywany tkane maszynowo i ręcznie. Oczywiście te tkane ręcznie będą droższe. Najtańsze są dywany z polipropylenu oraz bawełny, najdroższe tkane lub igłowane ręcznie z jedwabiu i wełny.

Przy doborze dywanu bardzo istotne jest to, w którym z pomieszczeń będzie on leżał. Pomijając fakt, że musi wkomponowywać się w wystrój pomieszczenie, to różny rodzaj dywanu sprawdzi się w różnych pomieszczeniach. W salonie czy jadalni praktyczniejszy będzie dywan o niskim runie z racji tego, że łatwiej będzie utrzymać go w czystości. Puchate dywany sprawdzą się np.w sypialni, gdzie będzie można stąpać po nim bosą stopą. Natomiast do kuchni, przedpokoju czy łazienki warto wybrać niewielki dywanik o niskim runie, łatwy do czyszczenia i odporny na wodę.