Jeżeli chcecie zmienić coś w swojej sypialni niewielkim kosztem i bez wymiany mebli to namawiam do samodzielnego wykonania zagłówka. Do ozdoby łóżka i ściany za nim można użyć przeróżnych materiałów zarówno tych nowych jak i z odzysku. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pomysły na zagłówek:

1) Zagłówek tapicerowany. Jeżeli lubimy przed snem czytać w łóżku to tapicerowany zagłówek jest idealnym rozwiązaniem. Jego wysokość powinna pozwolić na wygodne oparcie, tak aby głowa nie dotykała ściany. Do wykonania takiego zagłówka potrzebna będzie: płyta meblowa (dostępna w markecie budowlanym), gąbka tapicerska, materiał (najlepiej jeżeli będzie to specjalna tkanina obiciowa ze względu na to że jest bardziej wytrzymała), oraz narzędzia: taker, nożyce/ nóż tapicerski. Przy zakupie materiału należy oczywiście pamiętać o tym, że musi mieć kilka centymetrów zapasu w stosunku do rozmiarów płyty, tak aby można nim było pokryć boki i wygodnie przymocować z tyłu. Na płytę nakładamy gąbkę, następnie materiał, dokładnie naciągamy i mocujemy zszywkami po tylnej stronie.

2) Zagłówek wykonany z drewna. Mniej pracochłonny, wystarczy zamocować deski bądź gotową płytę. Może niezbyt wygodny, ale za to jak ładnie wygląda…

Zagłówek z drewna

3) Zagłówek „namalowany”. Można użyć gotowych szablonów, bądź też zdać się na własną inwencję np. pionowe, dwukolorowe pasy.

4) Zagłówek z zawieszonych na karniszu poduszek (bądź bez karnisza). Kilka centymetrów nad łóżkiem zawieszamy karnisz (najlepiej ten najzwyklejszy) i mocujemy na nim ozdobne poduszki za pomocą materiałowych szelek.

5) Tapicerowane kwadraty/ prostokąty. Zasada podobna jak w punkcie 1), ale w tym przypadku płytę należy pociąć na mniejsze, równe kawałki i każdy z nich osobno obrobić. Następnie gotowe kwadraty/ prostokąty mocujemy bezpośrednio do ściany bądź przyklejamy na stelaż.