Świetliki dachowe stanowią doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniu, do którego naturalne światło nie może docierać przez okna. Sprawiają, że wnętrze staje się bardziej nowoczesne i rozświetlone. Mimo że świetliki pojawiły się wiele lat temu, współcześnie zyskują nowe życie i wykorzystywane są coraz częściej wraz z zastosowaniem nowocześniejszych technologii.

Jak to działa?

Świetlik umieszczony na dachu budynku gromadzi światło dzienne, a następnie przekazuje je przez tunel światłonośny do pomieszczenia, w którym zostaje ono rozproszone za pomocą rozpraszacza. W zależności od rodzaju dachu świetliki mają różną budowę. Na dachach płaskich lub nachylonych w niewielkim stopniu montowane są świetliki o przeszkleniu płaskim. Na dachach skośnych stosuje się zaś świetliki z przeszkleniem w kształcie kopuły.

Zalety świetlików

Największą zaletą świetlików dachowych jest znacznie lepsze doświetlenie pomieszczeń niż przy wykorzystaniu okien dachowych, a światło wpadające do domu jest czystym światłem słonecznym, nie światłem odbitym. Do pozostałych zalet świetlików należy ich niewielka waga, odporność na korozję, są rozwiązaniem ekologicznym. Świetliki dachowe zapewniają również doznania estetyczne, np. możliwość obserwowania gwiazd nocą, nieba, chmur czy błyskawic podczas burzy.

Wady świetlików dachowych

Wadą świetlików jest natomiast brak możliwości kontrolowania ilości ciepła, które dostaje się do domu, co może powodować zbyt wysoką temperaturę latem i zbyt niską zimą. Kłopotliwe jest również czyszczenie świetlików dachowych.