Zastosowanie płyty fundamentowej zamiast ławy jest w budownictwie jednorodzinnym rzadko spotykane, przynajmniej w Polsce inwestorzy unikają takich rozwiązań, ponieważ dla osób z poza branży płyta kojarzy się z czymś niestandardowym. Płytę stosuje się w przypadku słabych gruntów i wysokiego poziomu wód gruntowych, który jest sporym problemem dla domów podpiwniczonych.

W tym artykule chcę się skupić na szwedzkim systemie LEGALETT, który proponuje posadowienie na płycie fundamentowej z systemem grzewczym lub bez. Sprawa jest o tyle ciekawa, ze fundamentowanie wykonujemy bezwykopowo, a roboty ziemne ograniczają się do  zdjęcia humusu i wykonania drenażu opaskowego. Obiekt  posadowiony jest  bezpośrednio na gruncie. Dzięki dużej powierzchni przekazywania obciążenia płyty opłaca się (czasem jest to jedyne rozwiązanie) stosować w przypadku gruntów o malej nośności np. glin w stanie plastycznym.

Podstawowe cechy płyty fundamentowej LEGALETT bez ogrzewania:

  • Pod płytę stosuje się podsypkę żwirowa gr. 0,3m – czyli warstwę mrozo-ochronną;
  • Na spodzie płyty stosuje się izolację termiczną o min. gr. 0,2 m wykonaną ze styropianu twardego;
  • Płyta o minimalnej gr. 0,3 m z betonu klasy C16/20 (B20);
  • Zbrojenie w postaci dolnej i górnej siatki zgrzewanej – średnice i rozstaw prętów w siatce określa się indywidualnie w projekcie fundamentu;
  • Wokół budynku stosuje się drenaż obwodowy, który powinien być wykonany bardzo solidnie, tak aby woda opadowa nie podmywała płyty;

Firma Legalett proponuje wykonanie projektu indywidualnego posadowienia.  Wydaje się to być interesujące. Już na początku rzuca się w oczy oszczędność związana z brakiem wykopów. W ramach tego zużyjemy najprawdopodobniej większą ilość betonu oraz stali, ale coś za coś. Sama budowa z pewnością będzie bardziej uporządkowana.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, a mianowicie skoro Legalett przeprojektowuje posadowienie to, taką zmianę musi zatwierdzić projektant wiodący domu, a tego pewnie za słowo dziękuję nie wykona. Mało tego, jeśli jest to projektant klepiący od 20 lat typowe domki może okazać się oporny takim zmianom.

System zyskuje popularność. Mnie się bardzo podoba płyta fundamentowa z ogrzewaniem, o której niebawem napiszę.