Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, dlatego jeśli mamy możliwość oraz środki finansowe, żeby urządzić naszym pociechom plac zabaw na ogrodzie, na pewno sprawimy im tym wielką radość.

Bezpieczeństwo dziecka

Jak urządzić taki plac, żeby był nie tylko atrakcyjny dla dzieci, ale również bezpieczny? Przede wszystkim należy go dostosować do wieku dzieci. Jeśli są to maluszki do lat trzech, zdecydujmy się na zabawki wykonane z plastiku – niewielka zjeżdżalnia, basen, do którego można wrzucić plastikowe kulki, piaskownica i domek z pewnością spodobają się dzieciom. Można zamontować też huśtawkę, jednak warto, żeby siedzisko zawieszone było na wysokości, która nie pozwoli maluchom na samodzielne wdrapanie się na nią i huśtanie – tak małe dzieci powinny huśtać się tylko pod nadzorem dorosłych.

Atrakcje dla dzieci w każdym wieku

Im starsze dzieci, tym wyższe i bardziej wymyślne sprzęty. Jeśli z placu zabaw korzystać będą 7- 8 latki lub starsze dzieci, ograniczają nas tylko rozmiary ogrodu, finanse i wyobraźnia. Atrakcyjne dla dzieci w każdym wieku są różnego rodzaju huśtawki i bujaki, a dla starszych także wspinaczkowe ścianki, zjeżdżalnie i rozmaite drabinki.

Atesty i certyfikaty

Bez względu na to, czy urządzamy plastikowy plac zabaw dla maluchów, czy decydujemy się na kupno drewnianych sprzętów dla starszych pociech, ważne jest, żeby zdecydować się na certyfikowane produkty. Są one nie tylko bezpieczne pod względem mechanicznym, ale również z uwagi na materiały użyte do ich produkcji – jeśli plastik, to atestowany, dopuszczony do zabawy przez milusińskich, jeśli farby to hypoalergiczne, a jeśli śruby – zabezpieczone przed możliwością skaleczenia.