Lekko prószący śnieg wygląda na delikatny i całkowicie niegroźny. Nawet gdy dość pokaźne jego ilości leżą na chodnikach, to nadal nie wzbudzają zbyt dużego przerażenia wśród spacerujących po nim ludzi.


Gdy jednak ten sam śnieg znajdzie się na dachu budynku, potrafi on stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi znajdujących się w środku.

Kiedy odśnieżać dach?

Przyjmuje się, że metr sześcienny topniejącego śniegu potrafi ważyć nawet do 900 kilogramów. Jeśli policzyć to dokładnie, to wyjdą liczy, które mogą zagrać integralności konstrukcji dachu i całego budynku. Z tego powodu obowiązkiem zarządcy danej nieruchomości jest regularne czyszczenie dachu z zalegającego śniegu.


Prawo budowlane co prawda nie określa kiedy konieczne jest przeprowadzenie odśnieżania dachu, jednak dla bezpieczeństwa przyjmuje się, że zalegająca warstwa nie powinna być grubsza niż 30 centymetrów. W tym miejscu należy również pamiętać, żeby nie zwlekać z odśnieżaniem nawet gdy opady nie występują od dłuższego czasu. Zalegający śnieg ma tendencje do przybierania na wadze, co tylko zwiększa ryzyko i niebezpieczeństwo.

Jak odśnieżać dach?

Odśnieżanie dachu można oczywiście wykonać na własną rękę, jednak mało kto ma ochotę wchodzić na tak duże wysokości i zajmować się tak niebezpiecznym zajęciem.


Z tego powodu bardzo popularną praktyką jest wynajmowanie specjalistycznych firm, które za odpowiednią opłatą wykonają cale odśnieżanie.


Takie rozwiązanie jest tym bardziej wskazane, ponieważ prawo zobowiązuje właściciela lub zarządce budynku do usuwania również zalegających sopli, co może być jeszcze bardziej kłopotliwe.