Malowanie dachu nie jest niczym skomplikowanym, nie mniej jednak trzeba zdecydować jaką technikę użyć, aby prace przebiegały szybko i bez żadnych komplikacji. Dach można pomalować tradycyjnie pędzlem albo pistoletem, każde z rozwiązań ma pewne wady i zalety, o tym poniżej.

Malowanie pistoletem

Agregaty malarskie są przeznaczone do malowania dużych powierzchni, także jak najbardziej sprawdzą się w przypadku dachu wykonanego z blachy, oczywiście pod warunkiem, że nie będzie posiadał żadnych załamań, które utrudniałyby pracę. Kluczowe jest to, aby powierzchnia przeznaczona do malowania była dobrze oczyszczona z wszelkiego rodzaju zabrudzeń, inaczej farba nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji i w przyszłości niektóre miejsca mogą korodować. Dach przez nałożeniem farby najlepiej czyścić myjką pod ciśnieniem.

Malowanie ręczne

Malowanie dachu pędzel to zdecydowanie najprostsza i w wielu przypadkach najskuteczniejsza metoda. Choć w tym wypadku na malowanie trzeba poświęcić dużo więcej czasu, za to można dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Jeżeli dach ma wiele zabrudzeń, posiada załamania, nierówności, różnego rodzaju wgłębienia, to malowanie pędzlem będzie skuteczniejsze i pozwoli lepiej zabezpieczyć dach na przyszłość.

Jak widać malowanie dachu wykonanego z blachy można przeprowadzić na dwa sposoby. Wszystko zależy od tego, ile mam czasu, od struktury dachu oraz naszego budżetu. Ważne, aby dobrze przemyśleć decyzję i dokładnie oczyścić dach przed wykonaniem jakichkolwiek prac.