Blachodachówka jest chętnie stosowana ze względu na jej stosunkowo niewielka wagę, która zwłaszcza przy wymianie pokrycia istniejącego budynku, nie wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji. Decydując się na zakup blachodachówki, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Rdzeń, czyli dachówka właściwa

Jakość rdzenia ma największy wpływ na trwałość pokrycia. Produkuje się go z różnych gatunków stali, dlatego warto zwrócić uwagę zarówno na pochodzenie stali wykorzystywanej do produkcji rdzenia (renomowane huty są gwarancją jakości i zapewniają odpowiednie parametry surowca w zakresie sprężystości, wytrzymałości oraz trwałości). Rdzeń, zgodnie z obowiązującymi normami (PN-EN 14782 oraz PN-EN 10143), powinien mieć grubość nie mniejszą niż 0,4 mm. Dla zabezpieczenia przed korozją, stalowy rdzeń pokrywa się powłoką cynkową, która posiada bardzo istotną funkcję samogalwanizacji, czyli samorzutnego zasklepiania drobnych zarysowań i ubytków powstających podczas montażu i użytkowania dachu. Grubość powłoki cynkowej powinna wynosić przynajmniej 20 mikronów z każdej strony rdzenia (co stanowi masę 275 g/m2).

Warstwy ochronne

Producenci stosują różnego rodzaju warstwy ochronne. Wszystkie pełnią jednak te same funkcje – nadają kolor, połysk i fakturę oraz zwiększają odporność pokrycia na korozję, uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie promieniowania UV.


Oczywiście, pokrycie wykonane z blachodachówki może się po wielu latach odbarwić w niewielkim stopniu, lecz musi zachować podobną intensywność barwy na całym dachu, niezależnie od jego koloru.

Deklaracja Właściwości Użytkowych

Każdy ceniony producent zamieszcza na etykiecie wyrobu wartości najważniejszych elementów: grubości blachy, grubość i rodzaj powłoki antykorozyjnej oraz masę cynku. Grubość rdzenia w specyfikacji powinna mieć wartość nominalną, czyli tylko z powłoką cynkową, bez pozostałych warstw ochronnych.