Adaptacja starych poprzemysłowych pomieszczeń i magazynów na cele mieszkalne cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Moda na lofty dotarła do nas stosunkowo niedawno, choć już w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych puste fabryki, magazyny i hale produkcyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród artystów.  Spowodowane to było głównie niską ceną za wynajem. Dzisiaj loft to symbol luksusu.

W Polsce miastem, które stało się prekursorem trendu na lofty jest Łódź z całą swoją industrialną zabudową i pofabryczną architekturą. Także w innych większych miastach dawne hale produkcyjne przekształca się na pomieszczenia biurowe czy mieszkalne np. w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu.

Mimo rozprzestrzeniającej się mody, lofty cieszą się zainteresowaniem głównie wśród  ludzi młodych, artystów, ludzi biznesu, ceniących unikalne rozwiązania i lubiących przestrzeń.

Nieodłącznym elementem loftu są widoczne materiały konstrukcyjne: takie jak beton, kamień, cegła, drewno, elementy stalowe. Zazwyczaj przy aranżacji loftów pozostawia się ściany (bądź tylko fragment) w stanie surowym. Także instalacje elektryczne, rury czy przewody często pozostają widoczne.

Wielkie okna sprawiają, że lofty to pomieszczenia o dużej ilości światła naturalnego w ciągu dnia, natomiast zawieszone na różnych poziomach sztuczne oświetlenie powinno podkreślić urok fabrycznego wnętrza po zmierzchu.

Elementem typowym przy aranżacji wnętrz loftów- biorąc pod uwagę, iż są to pomieszczenia wysokie-  są antresole, które pozwalają na zagospodarowanie przestrzeni pod sufitem. Metalowa czy drewniana konstrukcja antresoli idealnie wpasowuje się w industrialne wnętrze, a przy okazji przestrzeń jaka powstaje pod nią znakomicie nadaje się na kącik kuchenny, garderobę czy schowek.