mat-bud1

Na rynku mamy dostępny szereg materiałów budowlanych nadających się do wznoszenia ścian zewnętrznych budynków, zarówno w systemie jedno jak i wielowarstwowym. Przy wyborze odpowiedniego dla nas materiału powinniśmy kierować się nie tylko ceną lecz także jakością, tym bardziej, że różnice cenowe popularnych materiałów są niewielkie, zaś sam materiał na  ściany jest stosunkowo małym procentem kosztu całej budowy domu. Dobry wybór materiału zaowocuje w przyszłości niższymi kosztami eksploatacji. Zatem każdy rozpatrywany przez nas materiał powinien być przeanalizowany przede wszystkim pod kątem izolacyjności cieplnej, akustycznej, a także łatwości wbudowywania. Ściany nośne domu powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością i trwałością, być ciepłe i stwarzać przyjazny mikroklimat wewnątrz domu. Istotny jest także system wznoszenia – ściany jednowarstwowe bądź wielowarstwowe. Niektóre materiały lepiej sprawdzą się w wariancie jednowarstwowym, inne natomiast bardziej opłaca się stosować w systemach dwu lub trzywarstwowych. Do najpopularniejszych materiałów można zaliczyć: beton komórkowy (tzw.gazobeton),pustaki i cegły ceramiczne, pustaki z ceramiki poryzowanej, keramzytobeton oraz silikaty.

Podstawowe kryteria wyboru

Izolacyjność akustyczna – logiczne jest, że powinna być jak największa. Im materiał jest cięższy tym  izolacyjność akustyczna większa. Pod tym względem na przeciwległych biegunach można zestawić wyroby ceramiki tradycyjnej (dobre izolatory akustyczne) i beton komórkowy (materiał lekki, słaby izolator). W celu lepszej ochrony przed hałasem jako docieplenie można zastosować wełnę mineralną zamiast styropianu.

Izolacyjność termiczna – jest jednym z najważniejszych parametrów. Izolacyjność termiczną ściany opisuje współczynnik przenikania ciepła U, którego wartość powinna być jak najmniejsza – normowo maksymalna wartość 0,3 W/m2.  W tym przypadku w przeciwieństwie do izolacyjności akustycznej najcieplejsze są materiały lekkie – beton komórkowy, ceramika poryzowana i keramzytobeton. Jeśli jednak ściana zostanie docieplona styropianem lub wełną, parametr izolacyjności termicznej może nieco zejść na drugi plan (jako że rozpatrujemy izolacyjność całej ściany, a nie pojedynczego materiału), na rzecz innych cech jakościowych.

Mikroklimat wewnątrz domu – na pozór „abstrakcyjny” i niezbyt oczywisty czynnik, w rzeczywistości ma bardzo duży wpływ na komfort mieszkania. Pod tym względem najlepsze są materiały dobrze akumulujące ciepło oraz parę wodną – materiały ciężkie – ceramika tradycyjna lub silikaty. Dobrze wchłaniają nadmiar wilgoci i oddają kiedy powietrze jest suche.

Odporność na czynniki zewnętrzne –  przede wszystkim mowa tutaj o nasiąkliwości. Ze względu na swoją porowatość najgorzej wypada beton komórkowy ok.40%, keramzytobeton, silikaty i  materiały z ceramiki tradycyjnej do 20%. Ściany zewnętrzne wykonane z tych materiałów mogą pozostać dłużej nieotynkowane.

Myślę, że optymalnym wyborem i zdecydowanie najczęściej stosowanym materiałem jest pustak ceramiczny.  Wybór materiału na ściany zewnętrzne powinien być jednak rozpatrywany także pod kątem  technologii wznoszenia ściany ( ściany jednowarstwowe lub wielowarstwowe) co jest indywidualną kwestią rozpatrywanego projektu. Pozwoli to w odpowiedni sposób dobrać grubości poszczególnych warstw, a także zoptymalizować konstrukcję w relacji cena/jakość.