Grube, mocne liny i wytrzymałe płótno to w zasadzie podstawy każdego hamaka. Wydaje się proste? Oczywiście. Dlaczego więc nie zrobić go samemu?

Materiały potrzebne do zrobienia hamaku:

  • gruby, wytrzymały materiał np. bawełniane płótno o gramaturze ok 450 g/m3 lub płótno spadochronowe o wymiarach  210 cm x 110 cm
  • specjalne mocne liny do huśtawek lub hamaków: 2 x po 15 metrów, grubość ok. 6 mm
  • dwie, płaskie listwy o długości 80 cm, szerokości ok 5 cm i grubości 2,5 cm
  • małe opakowanie farby do drewna (kolor dowolny)
  • wycinak, młotek, wiertarka.

Robienie hamaku najlepiej zacząć od obróbki płótna. Zawiń jego brzegi tak, aby cały materiał otaczała ok. 5 cm obwódka. Powierzchnia gotowego płótna będzie więc miała ok. 190 x 90 cm.

Na krótszych brzegach narysuj miejsca, w których będą znajdować się otwory na liny. Najlepiej zacząć od tych, które będą znajdowały się przy brzegach w odległości 3 cm od krańców. Kolejne powinny być już rozłożone co 9,3 cm. Przy pomocy specjalnego wycinaka i młotka zrób dziury w materiale. Aby płótno się nie strzępiło, obwód dziur możesz wzmocnić specjalnymi metalowymi okręgami.

Gotowy brzeg przyłóż do listwy, a następnie odrysuj miejsca, w którym powinny powstać otwory. Do wiercenia dziur najlepiej użyć wiertła o średnicy ok. 6-8 mm. Gdy obie listwy będą gotowe, możesz zabrać się za ich malowanie.
Pierwszą z lin przywiązujemy do pierwszego z brzegu otworu. Następnie przewlekamy ją przez pierwszą dziurkę w listwie, tak by ta znalazła się w odległości ok 10 cm od materiału. Sporo dalej przeciągamy ją przez karabińczyk. Wracamy linką w stronę materiału, tym razem przewlekając ją przez drugą dziurę w listwie i drugą w materiale itd. Gdy już ostatni raz będziemy przewlekać linę przez płótno, listwę i wreszcie haczyk nie obcinamy pozostałego końca. Końcówką lepiej okręcić pęk, który powstał tuż pod karabińczykiem.

To samo robimy z drugim końcem hamaka i gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.