Jakość poszycia dachowego ma szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa całemu budynkowi. Narażony na często bardzo intensywne i silne wpływy zjawisk atmosferycznych, dach z czasem doznaje uszkodzeń i konieczne staje się jego zabezpieczenie. Najczęstszym objawem powstałych problemów z dachem jest jego przeciekanie.

Trochę historii

Materiałem z którego korzystano najpowszechniej przed laty, gdy chciano zabezpieczyć dach przed przeciekaniem była papa. Co prawda była ona dość skuteczna i całkiem nieźle spełniała swoje zadanie, jednak użytkowaniu jej towarzyszyły liczne wady, które spowodowały stopniowe wypieranie tego rozwiązania z rynku. Do najczęściej wymienianych wad zaliczyć można:

  • konieczność układania na pełnym deskowaniu, co znacznie zwiększało koszty budowy dachu
  • bardzo słaba przepuszczalność pary wodnej, która unosząc się w górę z całego domu powoduje zawilgocenie konstrukcji dachu

Nowa szkoła

Z powodu tych wad, często prowadzących do uszkodzenia całej konstrukcji dachu, stopniowo, a obecnie już powszechnie używa się specjalnej folii do krycia dachu. Posiada ona praktycznie te same właściwości ochronne co papa, jednak w odróżnieniu od niej, przepuszcza ona parę wodną. Dodatkowo dach na którym jako zabezpieczenia użyto folii wymagał mniejszej ilości deskowania, a co za tym idzie jego cena końcowa była zdecydowanie niższa.
Podsumowując, obecnie używana folia jest bezpieczniejsza w użytkowaniu, prostsza w kładzeniu i tańsza w zakupie. A jednocześnie dokładnie tak samo wytrzymała.