Nikt nie chciałby znaleźć w swoim domu nadprogramowych lokatorów. Pod dachami budują gniazda, zanieczyszczają elewację oraz często są siedliskiem chorób. Zatem jak skutecznie zabezpieczyć dom przed ptactwem?

Montaż kolców

Aby uchronić dom przed przesiadującym na nim ptactwem, można zamontować w odpowiednich miejscach specjalne kolce. Uniemożliwiają one zakładanie gniazd oraz brudzenie elewacji budynku. Jest jednak kilka zasad, które trzeba przestrzegać podczas ich montażu. Przede wszystkim muszą znajdować się w miejscach widocznych dla ptaków oraz nie mogą zagradzać im drogi do wybudowanych wcześniej gniazd. Złamanie tych zakazów może spowodować przykre konsekwencje. Jest to bowiem naruszenie przepisów z ustawy o ochronie przyrody.

Duże powierzchnie

Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku okaże się zawieszenie siatki. Nie pozwalają ptakom na wlatywanie w szczeliny, jednak są widoczne i mało estetyczne.

Szczeliny wentylacyjne w okapie

Do ich zabezpieczenia posłuży kilka przydatnych akcesoriów, takich jak grzebień okapu (często z kratką wentylacyjną) lub taśma wentylacyjna okapu. Nie ważne, jaki rodzaj wybierzemy, skutecznie ochroni okap przed dostępem ptaków oraz mniejszych gryzoni.