Zanim rozpocznie się poszukiwania mebli do ogrodu warto jest przemyśleć, w którym miejscu będą one stały: czy na zadaszonym tarasie, na otwartej przestrzeni na trawniku czy w innym miejscu. Kluczowe jest wcześniejsze sprawdzenie na działanie jakich warunków atmosferycznych będą narażone meble. Pozwoli to zawęzić poszukiwania i trafnie dobrać takie meble, które będą odpowiadały potrzebom domowników.

Materiały mebli

Producenci mebli ogrodowych oferują m.in. meble z rattanu, technorattanu, drewniane oraz plastikowe. Są to najpopularniejsze materiały, z których produkuje się meble na taras czy do ogrodu. Znaleźć można również meble żeliwne, stalowe i z tworzyw sztucznych.

Meble plastikowe

Plastikowe meble ogrodowe są niewątpliwie najtańsze ze wszystkich wymienionych, jednak według opinii użytkowników służą krótko, a ich wygląd z biegiem miesięcy daleki jest od ideału. Są jednak odporne na deszcze, śnieg i działanie promieni słonecznych.

Meble z rattanu

Nadal bardzo pożądane są meble rattanowe. Ich cena nie jest wygórowana, są atrakcyjne wizualnie i solidne, jednak konieczne jest zabezpieczenie ich przed wilgocią i obowiązkowo schowanie w suche miejsce na czas zimy.

Meble drewniane i z technorattanu

Najdroższe są meble ogrodowe drewniane i z technorattanu. Technorattan cechuje się dobrą odpornością na wilgoć, jego struktura i jakość jest bardzo dobra i może służyć przez kilka sezonów. Ponadto jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Nieco trudniejsze w pielęgnacji, ale i zdecydowanie atrakcyjniejsze są meble drewniane. Fabrycznie są pokryte cienką warstwą impregnatu, który ma za zadanie uchronić je przed wilgocią. Zwyczajowo jednak trzeba samodzielnie impregnować meble co sezon, nie dopuszczać do ich zawilgocenia i koniecznie chować na okres zimowy.