Katalogi biur architektonicznych kuszą nas wielkim wyborem gotowych projektów domów. Są one ładne, funkcjonalne i zachęcają do szybkiego wyboru. Niestety, pośpiech jest złym doradcą. Działając wyłącznie pod wpływem emocji, możemy dokonać niewłaściwej decyzji, która pociągnie za sobą konsekwencje finansowe.

Zanim kupisz projekt, złóż wniosek o warunki zabudowy!

Pamiętaj – tylko taka kolejność jest właściwa. We wniosku, który otrzymasz, będziesz miał komplet informacji, dotyczących warunków zabudowy na twojej działce. Dowiesz się, w jakiej odległości domy mogą znajdować się od granicy, czy z przodu budynku może znajdować się balkon, oraz czy na dachu może się pojawić niebieska dachówka. To tylko jaskrawe przykłady, ale w rzeczywistości informacji dostarczanych przez warunki zabudowy, jest znacznie więcej. Konieczność ich przestrzegania jest obligatoryjna dla każdego inwestora. Jednocześnie będzie w mniejszym lub większym stopniu ograniczać liczbę dostępnych projektów z katalogu, które spełniają te kryteria.

Co wtedy, jeśli warunki zabudowy nie są po naszej myśli?

Niestety taka sytuacja może się zawsze zdarzyć. Mamy wówczas ograniczone pole manewru. Działania, które będą do naszej dyspozycji to: zmiana projektu na taki, który jest zgodny z warunkami zabudowy wystąpienie do urzędu o zmianę warunków zabudowy dla działki

Znacznie szybszym rozwiązaniem jest to pierwsze. By jednak uniknąć takich problemów, trzeba zawsze dokładnie sprawdzić warunki zabudowy, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji budowlanej w ciemno.