Przebywając w domu, to właśnie w kuchni  zwykle spędzamy najwięcej czasu. Nie tylko przyrządzamy tu posiłki, ale także popijamy poranną kawę przeglądając gazetę czy prowadzimy rozmowy z domownikami. Warto więc urządzić ją jak najlepiej. W tym wpisie podpowiem Wam czym się kierować.

Niezależnie od tego jak dużym pomieszczeniem dysponujemy, kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna.  W rozmieszczeniu sprzętów i mebli kuchennych ważne jest aby stosować się do zasady trójkąta roboczego. Polega ona na takim rozplanowaniu, które umożliwi jak najwygodniejsze przyrządzanie posiłków. Chodzi o to aby nie biegać z jednego kąta w drugi. Trzy główne strefy to: strefa gotowania, strefa zmywania i strefa przechowywania. Obwód trójkąta nie powinien przekraczać 7m. W teorii- między zlewozmywakiem, a lodówką oraz zlewozmywakiem, a kuchenką odległość powinna  wynosić 120-210m, między lodówką, a kuchenką 120-270m.  Zasady trójkąta nie stosuje się w przypadku kuchni, w której meble ustawione są wzdłuż jednej ściany.

Kilka popularnych  schematów  kuchni:

1) Kuchnia wzdłuż jednej ściany– stosowana w pomieszczeniach wąskich i długich. Wszystkie meble i sprzęty ustawione są wzdłuż jednej ściany- rozwiązanie niezbyt praktyczne . Zaleca się aby zlew stał pośrodku, a po dwóch przeciwnych stronach lodówka i kuchenka z piekarnikiem. Przestrzeń robocza powinna znajdować się pomiędzy zlewem a lodówką i zlewem a kuchnią. W tym rozwiązaniu pozostaje niewiele miejsca na stół z krzesłami. Jeżeli nie ma takiej konieczności- odradzam.

Kuchnia wzdłuż jednej ściany

2) Kuchnia dwurzędowa– meble kuchenne ustawione wzdłuż dwóch przeciwległych ścian. Rozwiązanie bardziej funkcjonalne jednak nie gwarantujące dostatecznej przestrzeni dla prowadzenia w kuchni życia towarzyskiego. Proponowane jest aby na jednej ścianie wyodrębnić strefę gotowania, pieczenia i przygotowywania, na drugiej zaś ustawić lodówkę, zlew oraz blaty.

3) Kuchnia w kształcie litery L– rozwiązanie bardzo praktyczne, pozwala na swobodne poruszanie się po kuchni. Sprawdza się w aranżacjach kuchni otwartej.

Kuchnia w kształcie litery L

4) Kuchnia w kształcie litery U- sprawdza się w stosunkowo dużych pomieszczeniach. Daje możliwość wygodnego korzystanie dzięki niewielkiej odległości między głównymi strefami: gotowania, przechowywania i zmywania. Dużo miejsca do przygotowania posiłków.’

5) Kuchnia z wyspą– jeżeli posiadamy dużo wolnej przestrzeni możemy się pokusić o kuchnie z wyspą. Daje to dodatkowe miejsce na przechowywania przedmiotów codziennego użytku czy przyrządzanie posiłków. Na wyspie możemy także umieścić sprzęt AGD np. płytę grzewczą.