Budowanie swojego domu to wielkie przeżycie. Liczba emocji, jakich doświadczysz podczas takiej inwestycji, z pewnością na wiele lat zapisze się w twojej pamięci. Pamiętaj jednak o pewnej bardzo ważnej rzeczy. Zanim przystąpisz do budowy swojego domu, musisz się dowiedzieć na jakich warunkach inwestycja może się odbywać. Niestety nie każdy projekt budynku może powstać na każdej działce. Decydujące znaczenie będzie miał miejscowy plan zagospodarowania, ustalający warunki zabudowy dla parcel na konkretnym obszarze.

Niezbędne informacje możesz uzyskać na dwa sposoby:
1 – występując o nie osobiście
2 – powierzając to zadanie architektowi

Samodzielnie wystąpienia o warunki zabudowy, będzie wiązało się z wypełnieniem wniosku o ich wydanie, zdobyciem mapy z wydziału geodezyjnego, a następnie narysowaniu na niej szkicu swojego przyszłego budynku. Oprócz tego, na mapce musi zostać zaznaczony planowany wjazd na teren nieruchomości lub droga dojazdowa, jeśli będzie budowana.

Zdobycie warunków zabudowy z pomocą architekta, jest znacznie wygodniejszym sposobem. Dlaczego? Powodów jest kilka.

– Architekt posiada wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mu szybciej i sprawnie załatwić wszystkie formalności

– W krótszym czasie przygotuje wniosek o wydanie warunków zabudowy, w taki sposób aby nie wymagał on ewentualnych korekt. Mogłyby one znacząco opóźnić termin wydania warunków zabudowy i rozpoczęcia inwestycji.

Czy pomoc architekta w uzyskaniu warunków zabudowy jest płatna? To zależy od indywidualnych uzgodnień oraz dotychczasowej współpracy.