Jak urządzić małą łazienkę? Funkcjonalne zagospodarowanie małej łazienki to nie lada problem. Należy zastosować kilka wskazówek, aby była wygodna w użytkowaniu i wydawała się większa niż w rzeczywistości.

Na początek zastanówmy się czy wystarczy nam jedynie prysznic czy wolimy wannę. Jest to kluczowa decyzja. Z jednej strony prysznic zabiera mniej miejsca, z drugiej kto z nas nie lubi wylegiwać się w wannie? Osobiście skłaniałabym się do tej drugiej opcji, w wannie zawsze można wziąć prysznic, w drugą stronę to nie działa. Ale wszystko oczywiście zależy od tego jakim metrażem dysponujemy i od naszych własnych preferencji.

Kolejna sprawa, na którą należy zwrócić uwagę przed zaprojektowaniem łazienki, to to ile rzeczy chcemy pomieści w niej, czy będzie w niej stała pralka, bidet, gdzie będziemy wieszać pranie, gdzie umieścimy kosz na bieliznę itp.

Triki, które powiększą optycznie łazienkę:

Kolorystyka– jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Świetnie sprawdzą się biele, szarości, kolor kremowy, chłodne błękity, morska zieleń;

 Lustra- dodają przestrzeni, im większe tym lepsze. Pamiętajmy jednak, aby nie wieszać dwóch luster naprzeciw siebie, daje to chaotyczny efekt;

Fototapeta- jeżeli się na nią zdecydujemy, to wybierajmy taką, która doda głębi, a nie przytłoczy. Warto ją zabezpieczyć szkłem, które będzie chroniło przed wilgocią;

Prysznic bądź wanna nie powinny być umieszczone naprzeciw drzwi, gdyż pomniejsza to optycznie pomieszczenie;

Oświetlenie- zamieśćmy kilka źródeł światła zamiast jednego centralnego, jasne oświetlenie sprawi, że nasza łazienka wyda się większa niż w rzeczywistości;

Ten sam materiał na podłodze i ścianach optycznie powiększy pomieszczenie;

Oszklony natrysk, zamiast tradycyjnej kabiny i podwieszane urządzenia sanitarne także sprawiają, że wnętrze wydaje się większe.

Zamiast tradycyjnego brodzika można zrobić odpływ w podłodze i oszklić natrysk, jeżeli nie korzystamy z niego wystarczy przesunąć szybę, w ten sposób zyskujemy więcej miejsca.

Szafki pod umywalką, szafki nad umywalką pokryte lustrem, grzejnik drabinkowy jako wieszak czy wanna z prysznicem to rozwiązania, o których warto pomyśleć urządzając niewielką łazienkę.