Funkcjonalne urządzenie małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Tutaj liczy się każdy szczegół. Zazwyczaj w kawalerkach do dyspozycji mamy przedpokój, łazienkę pokój i kuchnię (czasami połączone razem). W jaki sposób złączyć to w spójną całość i sprawić, by mieszkanie było zarazem i ładne i funkcjonalne?

W tak niewielkich pomieszczeniach bardzo ważna jest przestrzeń. Salon połączony z aneksem kuchennym to dobre rozwiązanie, by z dwóch klitek zrobić jedno, bardziej przestronne pomieszczenie. Na pewno ułatwi to poruszanie się i sprawi, że mieszkanie będzie wydawało się większe.

Aneks kuchenny w małym mieszkaniu

W przypadku mieszkania typu studio, gdy do dyspozycji mamy jedno pomieszczenie robiące równocześnie za kuchnię, jadalnię, sypialnię i kącik do pracy, ważne jest wydzielenie stref. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów i mebli pozwoli stworzyć wygodne i komfortowe wnętrze. Brak ścianek działowych i drzwi dodaje metrażu i pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń.

Meble w takich mieszkaniach powinny być funkcjonalne i dosyć niskie. Wiadomo, że duży, pakowny regał pomieści więcej rzeczy jednak znacznie przytłoczy całość. Dobrym rozwiązaniem jest narożna, rozkładana kanapa, która w dzień służy jako miejsce do wypoczynku, w nocy zaś pełni funkcję łóżka. Ważne, aby miała pojemnik na pościel. Ustawiona tyłem znakomicie oddziela strefę wypoczynkową od reszty. Fotele zastąpić można siedziskami, w których da się przechowywać drobne rzeczy. Duża, wnękowa szafa z przesuwanymi drzwiami na pewno też się sprawdzi. Pomieści większość rzeczy dzięki czemu można będzie zrezygnować z części mebli. Dobrze jeżeli na drzwiach będzie miała zamontowane lustro, które optycznie powiększy pomieszczenie.

Meble w małym mieszkaniu

Także chłodne i jasne odcienie sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na większe niż w rzeczywistości. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z kolorów, ale np. zamiast malować ściany ciepłymi barwami, zastosujmy je w dodatkach.

Chłodne i jasne odcienie w mieszkaniu

Tak małe wnętrza należy urządzać spójnie stylistycznie, tzn. wszystkie wydzielone strefy powinny mieć podobny charakter. Szafki kuchenne powinny pasować do tych w salonie, kolor ścian dobrze, aby był ten sam, także podłoga na całej powierzchni powinna być wykonana z jednego materiału.

Jeżeli nasze mieszkanie jest dosyć wysokie warto pomyśleć o antresoli. Wówczas na górze mamy część sypialnianą, gdzie możemy umieścić duży, wygodny materac, pod nią zaś wygospodarować można miejsce do pracy bądź urządzić niewielką kuchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.