Aranżacja balkonu to jeden z popularnych ostatnio sposobów na dodatkowe miejsce do wypoczynku i relaksu. Na runku dostępnych jest mnóstwo mebli i dodatków, jednak przy odrobinie kreatywności każdy może meble na balkon wykonać sami.

Od czego zacząć?

Najważniejsze jest miejsce, jakie chcemy przeznaczyć na wypoczynek, więc przed wyborem materiału i rozpoczęciem prac należy wszystko dokładnie zmierzyć i rozrysować. Kolejny krok to wybór materiałów, z których będą meble, gdyż to one stworzą styl miejsca i klimat. Na dodatki przyjdzie czas później.

Z czego budować meble?

Ostatnio popularne stały się palety, jednak gdy balkon jest niewielki lepiej skupić się na tradycyjnym drewnie lub odzyskać je z palet i użyć do budowy ławki lub prostego stolika. Ciekawymi materiałami są też wszelkiego rodzaju bloczki z suporeksu lub pustaki, które są dość lekkie i można je ze sobą zestawiać tworząc ramę mebla. Również lina i wytrzymałe materiały przydadzą się w aranżacji ogrodu czy balkonu, a te można znaleźć na wielu strychach lub w szafach.

Jak zbudować meble?

Grunt to prosta forma, łatwa i szybka do wykonania. Klasyczna skrzynia do przechowywania narzędzi może być też siedziskiem lub ławą do stołu. Do jej budowy można użyć desek odzyskanych z europalet i starych zawiasów.


Betonowe bloczki sklejone klejem cienkowarstwowym mogą posłużyć jako rama ławki do wypoczynku lub baza do ławeczki przy ognisku. Natomiast dwa kije, sznur i płachta materiału, świetnie sprawdzą się przy budowie hamaka, który zawisnąć może zarówno na tarasie, jak i balkonie, wystarczy odpowiednio je ze sobą związać.

Potrzebne narzędzia

Samodzielna budowa mebli nie wymaga specjalnych umiejętności ani narzędzi. Piła, młotek i wiertarka są wystarczające, więc warto dać się ponieść fantazji, obudzić kreatywność i zabrać się do działania.