Odpowiednie przygotowanie dachu przed malowaniem, to bardzo ważna kwestia, inaczej dach nie będzie wyglądał dobrze i z czasem w niektórych miejscach może korodować. Odpowiednie oczyszczenie dachu przed malowaniem jest ważne, dlatego nie warto bagatelizować tej kwestii.

Przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności trzeba przygotować podłoże, co wiąże się również z usunięciem starej luźno przyległej farby oraz dokładnego oczyszczenia rdzy, jeżeli pojawiła się na powierzchni. Korozje należy usuwać ręcznie wykorzystując do tego drucianą szczotkę, powierzchnię w niektórych miejscach można zeszlifować albo zetrzeć za pomocą papieru ściernego. Następnym krokiem będzie oczyszczenie dachu wodą bez dodatków detergentów, dobrze sprawdzić się myjka ciśnieniowa, która będzie najskuteczniejsza.

Nakładanie farby

Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni dachu, przychodzi czas na nałożenie farby – jej jakość ma bardzo duże znaczenie i warto wybrać taką, która będzie trwała. Ważna jest również temperatura otoczenia podczas malowania, trzeba je wykonać w temp. od 10 do 25 stopni Celsjusza. Trzeba unikać prac zarówno gdy na zewnątrz jest bardzo wilgotno, jak i wtedy, gdy jest upalnie. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem malowania dachu dokładnie wymieszać farbę. Jeżeli chodzi o technikę malowania to można zdecydować się na standardowe malowanie pędzlem albo agregatem malarskim. W pierwszym wypadku malowanie będzie bardziej dokładne, ale zajmie dużo więcej czasu. Decydują się na malowanie pistoletem prace można będzie przeprowadzić szybciej, ale taka technika sprawdzi się wyłącznie w przypadku gładkich powierzchni.