Posiadanie tarasu jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy jakie można sobie wymarzyć podczas ciepłych i słonecznych letnich dni. Aby jednak spędzanie na nim wolnego czasu było w pełni przyjemne i komfortowe, konieczne jest stworzenie na nim cienia i osłonięcia od niekiedy bardzo agresywnego słońca. W jaki sposób jest najlepiej taki cień wykonać?

Na taras najlepszy parasol?

Jednym z najprostszych i najpowszechniej używanych narzędzi do osłonięcia tarasu przed słońcem jest parasol ogrodowy. Stosunkowo tani, bardzo łatwy w montażu i użytkowaniu, a przy tym niezwykle skuteczny.
Niestety taki parasol posiada jedną bardzo poważna wadę: zajmuje stosunkowo dużo miejsca, co w mniejszych metrażowo tarasach całkowicie go dyskwalifikuje z użycia.

Czy może żagiel?

Alternatywą dla parasola ogrodowego jest żagiel ogrodowy. Jest to nic innego jak kawałek materiału, wykonanego z płótna, który za pomocą specjalnych przyłączeń montuje się do wszystko, co tylko może spełniać rolę uchwytu.


Żagiel jest tak samo skuteczny jak parasol, a dodatkowo charakteryzuje się niezwykle pożądana cechą, czyli zajmuje znacznie mniej miejsca. Z uwagi również na brak stojaka, nie zabiera przestrzeni na środku tarasu. Montowany po prostu nad tarasem, do chociażby rynien lub uchwytów barierek tarasowych, pełni rolę swego rodzaju półprzezroczystego dachu nad tarasem.


Olbrzymim plusem jest również możliwość wyboru przenikalności światła w przypadku używania różnych rodzajów płócien.