Oczyszczacze powietrza coraz częściej pracują w domach Polaków. Nic w tym dziwnego – kiedy zaczyna się sezon grzewczy, szczególnie na południu Polski, oraz w dużych miastach położonych w centralnej części kraju, powietrze jest wręcz tragiczne. Aby ochronić się przed smogiem we własnym domu, dobrze jest kupić sobie oczyszczacz powietrza. Jak często należy wymieniać w nim filtry?

Jak często wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza?

Tak naprawdę częstotliwość wymiany filtrów w oczyszczaczu powietrza zależy od tego, jak bardzo jest brudne powietrze na terenie, na którym aktualnie mieszkamy. Im powietrze ma gorszą jakość, tym filtry należy wymieniać częściej. Producenci informują o maksymalnym czasie użytkowania filtra, nie oznacza to jednak, że wcześniej nie zacznie on działać nieefektywnie. Na rynku są oczyszczacze, w których filtry należy wymieniać tylko raz na 10 lat. Mimo wszystko producent informuje, że jeżeli powietrze jest bardzo mocno zanieczyszczone, należy robić to częściej.

Co zrobić, by przedłużyć działanie filtra?

Warto skorzystać z dobrych pomysłów na to, jak przedłużyć działanie filtrów w oczyszczaczu. Dobrym sposobem na to jest na przykład regularne odkurzanie filtrów, co może znacznie przedłużyć ich żywotność. Jeżeli zatem dysponuje się oczyszczaczem powietrza, do którego trzeba kupić drogie filtry, warto od czasu do czasu odkurzyć sprzęt, aby mógł efektywnie dalej działać.