Bez wątpienia jest to obok wyboru działki najważniejszy czynnik gwarantujący satysfakcję i zadowolenie z naszych przyszłych „czterech ścian”. Powinniśmy poświęcić w miarę możliwości jak najwięcej  czasu, uwagi, a także zainteresowania tym tematem, dokonując wyboru projektu.

Podstawowym czynnikiem determinującym już na początku wybór jest nasz budżet przeznaczony na ten etap budowy. Po pierwsze musimy zdecydować czy  ma to być gotowy projekt  katalogowy, czy projekt indywidualny opracowywany przez architekta na nasze indywidualne zlecenie. Katalogowy projekt jest nieporównywalnie tańszy (zdarza się, że nawet 10-krotnie!) choć teoretycznie mamy w nim  ograniczone możliwości wprowadzenia zmian. Oczywiście projektant może wprowadzić na naszą prośbę niewielkie zmiany np. wydłużyć dostawiany z boku garaż, które nie zaburzą w dużej mierze projektu gotowego, lecz za każdą taką zmianę należy dopłacić. W przypadku projektu indywidualnego, mamy pełną elastyczność, konsultując naszą własną wizję domu z architektem jesteśmy w stanie m.in. idealnie dopasować dom do działki, określić ilość, rodzaj i wymiary pomieszczeń, ustalić materiały budowlane, czy nawet dobrać kolor pokrycia dachowego, a na koniec obejrzeć wszystko na wizualizacji.

No cóż, z czegoś trzeba zrezygnować, żeby mieć coś…:)

W mojej opinii, czyli osoby związanej z branżą budowlaną , a także osoby ceniącej sobie praktyczność i oszczędność, warto jest skupić się na projektach gotowych. Obecnie jest tak duży wybór projektów, że z pewnością każdy szukając we właściwy sposób znajdzie coś dla siebie.A przecież nie wszystko musi być takie idealne…bo było by nudno:) Natomiast oszczędności wynikające z wyboru projektu katalogowego można przeznaczyć np. na efektowniejsze wykończenie domu z zewnątrz.

kryteria, którymi warto się kierować wybierając projekt:

  • budżet –  nasza możliwość finansowania inwestycji;
  • działka, którą dysponujemy – uwzględnijmy, jej położenie, ukształtowanie terenu, wielkość, położenie drogi   dojazdowej, warunki wodne – w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych wybierzmy dom bez piwnic!
  • wielkość domu – rozważmy, czy rzeczywiście 4- osobowej rodzinie potrzebny jest dom o pow. 200m2 ? Może wystarczy 120 m2 – chociażby mniejsze koszty ogrzewania, nie mówiąc o budowie!
  • konstrukcja – murowany, drewniany lub coraz bardziej popularne tzw. domy w systemie kanadyjskim, których zaletą jest  energooszczędność  oraz bardzo krótki okres realizacji
  • materiały – z czego mają być wykonane np. fundamenty, ściany, pokrycie dachowe? Ma to duży wpływ na estetykę, tempo prac, energooszczędność – dzięki zastosowaniu materiałów o niskich współczynnikach przewodzenia ciepła, uzyskujemy dom cieplejszy – zaoszczędzimy w przyszłości na ogrzewaniu!
  • układ funkcjonalny – np. piwnica, parter i  poddasze, lub sam parter, lub parter i poddasze, nasza rada – unikajmy piwnic na terenach podmokłych z wysokim poziomem wód gruntowych –  unikniemy wczesną wiosną poddtopień. Z kolei dysponując małą działką, weźmy pod uwagę to, iż mamy mało miejsca w celu wybudowania dodatkowego budynku gospodarczego!
  • architektura – wygląd naszego domu – im prostszy dach z mniejszą ilością płaszczyzn tym tańsze jego wykonanie, im bardziej skomplikowany kształt i niestandardowe wymiary okien – tym drożej, wszystkie rozwiązania niestandardowe wiążą się z dodatkowymi kosztami na etapie budowy

Powyższe czynniki powinniśmy wzbogacić o nasze własne indywidualne aspekty, wtedy dokonamy właściwego wyboru, być może nie do końca pod względem „estetycznym” bo liczmy się z tym, że „gusta się zmieniają”, ale za to pod względem funkcjonalnym i praktycznym! Cóż…pozostaje tylko jedno…kompromis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.