udowa domu wiąże się niestety z możliwością popełnienia pewnych błędów, szczególnie jeśli budujemy nasz pierwszy dom. Największy wpływ na cały proces budowy mają błędy popełniane  już na etapie wyboru projektu!

Nie posiadając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, budując dom po raz pierwszy jesteśmy niestety w większości przypadków skazani na popełnienie różnych błędów. Pewnych błędów nie jesteśmy  w stanie się ustrzec, lecz możemy zminimalizować ich wpływ na  komfort przyszłego mieszkania i obniżyć wynikające z nich dodatkowe koszty. Bardzo istotne są błędy popełniane już na samym początku procesu budowy, a mianowicie przy wyborze projektu, których akurat możemy uniknąć, w przeciwnym razie będą się one rzutowały na dalsze etapy budowy i przyszłą eksploatację, a także mocno obciążą nasz portfel. Wato się więc z nimi zapoznać.

Po pierwsze – zakup projektu gotowego bez zapoznania się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzją o Warunkach Zabudowy, które określają parametry zabudowy na danym terenie. Takim parametrem może być np wymóg co do maksymalnego nachylenia połaci dachowych, szerokości elewacji frontowej lub wysokości domu. Pewne zmiany w projekcie gotowym można wprowadzić na etapie adaptacji, aczkolwiek nie zawsze się to opłaca, a w przypadku znaczących zmian może okazać się to niemożliwe. Będziemy zmuszeni ponownie wyszukać i kupić odpowiedni projekt. Zatem wybierając projekt domu powinniśmy dokładnie zapoznać się z wyżej wymienionymi dokumentami, nawet jeśli wyboru projektu dokonujemy równolegle z wyborem działki budowlanej. Jeśli dysponujemy już działką, która stawia nam pewne wymagania, przed zakupem projektu  warto  go skonsultować z architektem, który dokona dla nas adaptacji – dzięki temu przewidzimy koszty ewentualnych zmian w projekcie.

Po drugie – wymiary działki ograniczają wymiary domu w planie! Zgodnie z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki, minimalna odległość ściany zewnętrznej z otworami od granicy działki wynosi 4,0 m, natomiast ściany ślepej (bez otworów) – 3,0 m. Wyjątek stanowią działki bardzo wąskie ( poniżej 16,0 m ) gdzie ściana ślepa może znajdować się 1,5 m od granicy działki. Zdarza się, że inwestorzy „zakochani” w wyglądzie i funkcjonalności wybranego domu, często zapominają o tych wymaganiach i okazuje się, że wybrany  dom jest  zbyt duży i nie da się go usytuować na wcześniej zakupionej działce. Niestety w takiej sytuacji z reguły pozostaje zakup nowego projektu, czyli podwójny wydatek.

Projekty gotowe domów precyzują także korzystne usytuowanie domu względem stron świata, co wiąże się między innymi z właściwym doświetleniem wnętrz poszczególnych pomieszczeń. Może się okazać, że wybrany projekt  zakłada inne niż w rzeczywistość usytuowanie domu, np. kuchnia, która powinna znajdować się od strony północnej – wypada od strony południowej, czyli najcieplejszej.

Inwestorzy często przeszacowują swoje potrzeby i wybierają domy zbyt duże, przekraczające możliwości finansowe. Koszty domu zależą nie tylko od jego wielkości, ale także od „finezyjności”. Im bardziej skomplikowana geometria, zarówno ścian jak i dachu tym koszty budowy są większe, a sama budowa trudniejsza i większe prawdopodobieństwo popełnienia błędów. Zachwycając się tarasem nad garażem, weźmy pod uwagę, że jego wykonanie będzie kosztowniejsze niż standardowego tarasu, natomiast niewłaściwe wykonanie np. izolacji , może przysporzyć nam wielu problemów. Wielkość domu ma wpływ na koszty eksploatacyjne. Nie ma porównania w ogrzewaniu domu wielkości 120 m2 i 200m2. Czy 4 – osobowa rodzina rzeczywiści potrzebuje tych 200m2?

Dokonując wyboru projektu domu, często pomijana są kwestie techniczne założeń danego projektu. Chodzi zarówno o  założenia dotyczące konstrukcji ścian nośnych i więźby dachowej, a także o przewidziane instalacje. Okazuje się potem, że koszty eksploatacji są bardzo wysokie, bo ściany wykonane są z materiałów będących słabymi izolatorami ciepła. Pamiętajmy, że projekty gotowe, są wykonywane „hurtowo” i nie zawsze mogą być sporządzone w sposób optymalny. Często są zwyczajnie przewymiarowane (np. ściany zewnętrzne spokojnie mogłyby być cieńsze, zaś elementy drewniane więźby dachowej o mniejszym przekroju, źle jest oszacowane zapotrzebowanie cieplne). Adaptując projekt, warto konsultować pewne kwestie z projektantem, w celu zoptymalizowania posiadanego  projektu, oczywiście architekt nie zoptymalizuje nam całej konstrukcji w ramach adaptacji, bo to już byłby projekt indywidualny.

Wybierając projekt domu, nie skupiajmy się jedynie na wyglądzie. Mierzmy siły na zamiary. Lepiej wybudować dom mniejszy i prostszy z lepszych materiałów, niż dom za duży, który zawsze będzie w tzw. proszku. Etap wyboru projektu będzie miał wpływ na pozostałe etapy budowy, a także na komfort naszego mieszkania. Warto się więc przyłożyć i chociaż częściowo wdrożyć w temat, aby wyboru nie dokonywać w ciemno i nie dać się oskubać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.